Öğrenen ve öğreten olarak bir araya geliyoruz…

Canan Murtezaoğlu kimdir?

Merhaba,

Eğitim hayatımı Üsküdar Amerikan Kız Lisesi (AAG, 1970) ve Açık Öğretim Lisesi ile tamamladım. Yayımlanan ilk kitabım “Anadolu Liseleri ve Kolejlere Giriş için Sınav Denemeleri” (1985) dir. Vista Computer Test adlı projenin de Türkçe ve Sosyal Bilgiler bölümlerini hazırladım. (1986) “Çocuklar İçin Kur’an’dan İlk Öğütler” ve “Genç Kuşaklar Kur’an’la Baş Başa” (2003) adlı iki çalışmamın ardından da “Anatürkler Sosyal Sorumluluk Projesi”ni başlattım. (2008) Projenin amacı 12 yıllık öğretim programı (müfredat) nı ücretsiz olarak vermekti. Proje; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nin 2009 yılı “Yurtiçi Fuar Katılımında Kadın Girişimcilerin Desteklenmesi Projesi” ödülünü kazandı.

Maruz kaldığım ağır bir hukukî süreç nedeniyle, MEB onaylı “Özel Anatürkler Öğrenci Etüt Eğitim Merkezi” min faaliyetlerini sonlandırmak zorunda kaldım. (2012) Eğitim sitelerimle ilgili çalışma da durmuş oldu. Bu sitelerin; 09.12.2012 itibariyle 95 ülke 701 şehirden izlenmesi, 4.717 üye, 184.706 ziyaretçi, 680.053 sayfa görüntülenmesi gibi sayılara ulaşması onur vericiydi. (Kaynak: Google Analytics) Bu süreçte ayrıca, Anatürkler Yayınevi tarafından basılıp dağıtılan 9 adet kitabın hazırlanmasında da katkıda bulundum. Bunlar; “Kelkız ile Keloğlan’ın Maceraları” (Okul Öncesi Eğitim seti-6 kitap), “İğnedeki Ekmek”, “Körüz Biz” ve “Annemin Dağarcığı” adlı çalışmalardır.

CHP ile yolunu ayıran (2004) Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk’ün, Genel Başkanı olduğu Halkın Yükselişi Partisi (HYP) nin kurucuları arasında yer aldım. (2005) Siyasî çalışmalarımı daha sonra Cumhuriyet Halk Partisi’nde yeniden başlattım. (2014) Bir yıl mahalle örgütünde çalıştıktan sonra, iki dönem Kadıköy İlçe Kadın Kolu Başkanı olarak görev yaptım. Beş yıl ve yedi seçim sürecinde ülkeme hizmet ettikten sonra aktif siyasetten çekildim. Ocak 2020 itibariyle de kitap çalışmalarımı yeniden başlattım. Üç evlat, dört torun sahibiyim. Genç kuşaklarımız için çalışmaya devam, esen kalın…