Herkes borçlu

Ülkede 7’den 70’e herkes borçlu…Veresiye defterleri, kredi kartları, bankalardan kullanılan krediler… Türk halkı, kazanmadığı parayı harcıyor. Çocuklarının geleceğini borçlanıyor çünkü gelir yok… İstihdam yok… İş yok… Ne yapsın insanlar; borç yiğidin kamçısıdır misali, harcadıkça borçlanıyor, borçlandıkça batıyor…

Ne devlet ne de bankalar alacaklarından vazgeçiyor… Devlet, defalarca uygulamaya aldığı vergi barışı ile faizin bir kısmından vazgeçip, ana borçları yapılandırsa da çözüm olmuyor…Borçları ertelemek de çözüm değil çünkü hiçbir şey yerinde durmuyor! Her ay vergiler, SGK primleri, faturalar, kiralar, gün sektirmeksizin gelmeye devam ediyor. Yapılandırılan ya da ertelenen borçlara yenileri ekleniyor…Borçlar, katlanarak büyüyor. Borcu, borçla kapatmak da çözüm değil. Geçici bir rahatlamanın ardından çok daha karanlık bir dar boğaza giriliyor ki çoğu kez çıkmak mümkün olmuyor.

Dar gelirli ailelerin üniversitede okuyan çocukları, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) ‘ndan öğrenim kredisi kullanıyorlar; mezun olduktan sonra ödemek üzere… Her köşe başına bir üniversite kondurmakla övünen iktidar ne yazık ki bu üniversitelerden mezun olan gençlere iş imkânı sağlayamıyor…

Yeni fabrikalar kurulamadığı gibi olanlar da özelleştirme marifetiyle birer birer elden çıkarıldı. Cumhuriyet’in bütün kazanımlarının tamamına yakını satıldı… Üniversite gençliği işsiz. İş bulamadığı için de KYK borçlarını ödeyemiyor. Borçları yapılandırıldı ama ayda 700-800 TL taksit tutarını ödemek için çalışmak gerekiyor. İş olmayınca da borçların tamamının silinmesini istiyor gençler. Haksızlar mı?

İş, aş sağlayamayan bir iktidarın iş başında olduğu ülkede insanlara borçlarını ödemeleri konusunda baskı yapmaya, hele bir de faiz yürütmeye hakkı var mı? Hem ne diyor Kur’an;

“Eğer borçlu zorluk içinde ise eli genişleyinceye kadar beklenir. Borcunu sadaka olarak ona bağışlamanız sizin için daha hayırlıdır; eğer bilirseniz.” (Bakara, 280)

Aylar hatta yıllar süren işsizlik süresince borçlunun eli genişlemiyor ama alacaklı bırakın alacağını bağışlamayı, tıkır tıkır faiz yürütmeye devam ediyor… Yirmi dört saat dillerinden Allah, Peygamber, Kur’an, cami düşürmeyen zihniyetin yönettiği ülkede 7’den 70’e herkes borç ve faiz zulmü altında inim inim inliyor.

Bilesiniz ki bu durum Kur’an’dan onay almıyor. Borç altında inleyen insanlara her geçen gün faiz bindirmek Kur’an’ın anlayışına terstir. Devlet aklı ve imkânları seferber edilerek bu zulme son verilmesi gerekmektedir. Yoksa toplumun ruh sağlığı iflas etmek üzeredir.

Bu insanların gözyaşlarından ve de kul hakkından sorumlusunuz…

Tülay Hergünlü – SMMM