Rüyalarda ödeşiriz

Nihayet 2020 yılını geride bırakıyoruz. 2021inşallah müjdelerle gelecek. “Hadi oradan, ne müjdesi!” dediğinizi duyar gibiyim. Evet, müjdelerle gelecek… Nasıl mı?

Asgari ücret net 3. 500 TL olacak, vergi alınmayacak.

Emeklinin maaşına % 30 zam yapılacak ve herkese seyyanen 500’er lira ödenecek.

2021 emekli ikramiyelerine %30 zam yapılacak.

Söz verilen 3.600 ek gösterge derhal işleme alınacak.

Sağlıkçılara 2 maaş ikramiye ödenecek. Atama bekleyen sağlıkçılar atanacak, 10 aydır durmadan çalışan sağlıkçılara iki ay ücretli izin verilecek.

İşsizlik maaşı 24 aya çıkarılacak. Tüm işsizlere ödenecek.

Kısa çalışma ödeneği 3 kat artırılacak.

Esnafa iki yıl ödemesiz, aylık 0,40 faizle 60 ay kredi açılacak. Kira borçları ve faturaları ödenecek. Vergi borçları faizsiz olarak 2 yıl ertelenecek.

Çiftçi borçlarının tamamı silinecek. Traktörlerin üzerindeki hacizler kaldırılacak. Su ve elektrik borçları devlet tarafından ödenecek.

Çalışanlara %25 iyileştirme zammı yapılacak. İşverenin vergi ve SGK yükü devlet tarafından karşılanacak. İşyerlerinin kredi borçları 2 yıl faizsiz olarak ertelenecek. Su ve elektrik fatura borçları devlet tarafından karşılanacak.

Hanelerin elektrik, su ve doğalgaz faturalarını devlet ödeyecek. Kira borçlarının yarısı devlet tarafından karşılanacak.

Öğrencilerin KYK borçlarının tamamı silinecek.

EYT’liler derhal emekli edilecek.

2021 yılında hiçbir vergiye zam yapılmayacak.

Avrupa ülkelerinden ne eksiğimiz var! Pandemi süreci sona erene kadar hepimiz devlet güvencesi altında olacağız.

Parayı nereden mi bulacağız? Basarız… Darphane bizim değil mi? İstediğimiz kadar para basarız. Kim demiş karşılığı yok diye? Varlık fonu, külliyemiz, saraylarımız, milyar dolarlık uçaklarımız var. Bundan sağlam karşılık mı olur! Hepsi de yerli ve milli…

IMF dâhil kimseye tek kuruş borcumuz da yok, ihtiyacımız da çok şükür…

*

-Koltuğun üzerinde uyuyakalmışsın. Kalk yerine yat! Hem ne öyle yüzündeki sırıtma ifadesi!

-Boş ver hanım, az biraz şekerleme yapayım demiştim ama tatlıyı fazla kaçırdım sanırım! E ne demişler; tatlı yiyelim, tatlı rüyalar görelim. Rüyası bile inanılmaz imkânsızdı ya neyse…O elindeki nedir öyle?

-Elektrik faturası gelmiş.

-Yine mi? Neyse, bundan sonra eskileri de yenileri de rüyalarda öderiz artık!

Mutlu yıllar…

Tülay Hergünlü – SMMM